9. Sınıf Biyoloji Su Kirliliği Konu Anlatımı

9. Sınıf Biyoloji Su Kirliliği Konu Anlatımı

9. Sınıf Biyoloji Su Kirliliği Konu Anlatımı Videosunda konuyu daha iyi kavramanız için 9. Sınıf Biyoloji Su Kirliliği Konu Anlatımı konusunu temelden anlatarak 9. Sınıf Biyoloji Su Kirliliği Konu Anlatımı Sınavda karşınıza çıkabilecek soru tiplerine benzer sorular çözecektir.

2: SU KİRLİLİĞİ

Yeryüzünde içme ve kullanma suyu azdır. Zamanla bu kaynakları kullanın canlıların (Özellikle İnsanlar) sayısının artması ve üstelik buıkaynakların kirletilmesi yaşamı giderek zor bir hale sokmaktadır. Bir çok Afrika ülkesinde temiz içme suyu bulmak neredeyseimkansız.

Su kirliliğinin oluşmasının en büyük nedenlerinden biri lağım ve sanayi artıkların temiz sulara karışması. Bunun yanına petrol, nükleer artıklar, sanayi artıkları, kimyasallar , ev artıkları kirleticidirler. Bu kirlenme sonucu denizler, göller ve akarsular kirleniyor ve bu bölgede yaşayan canlıların yaşam alanları, kayakları yok ediliyor. Örneğin Marmara’daki kirlenme yüzünden bir çok balık türü artık burada yaşamıyor aynı şekilde Karadeniz’deki kirlenme yüzünden hamsi sayısında düşüşler meydana geliyor

Su kirliliğini engellemek için artma tesisleri, sanayi atıklarını denizlerini , akarsulara bırakan sanayi kuruluşlarına ağır para ve hapis cezası verilmeli. Yeni nesil gençlere su kirliliğin ne gibi bir sonuçlar doğuracağı hakkında bilgiler öğretilmeli ve bilinçli bir nesil oluşturmak için çalışmalı. Böylece hem içme, hem sulama (Tarımda) sularımızı kaybetmemiş oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir