10. Sınıf Dil ve Anlatım Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Anlatımı

10. Sınıf Dil ve Anlatım Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Anlatımı

10. Sınıf Dil ve Anlatım Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Anlatımı Videosunda konuyu daha iyi kavramanız için 10. Sınıf Dil ve Anlatım Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Anlatımı konusunu temelden anlatarak 10. Sınıf Dil ve Anlatım Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Anlatımı Sınavda karşınıza çıkabilecek soru tiplerine benzer sorular çözecektir.

Konuyu daha iyi anlamak için;

1. Videoyuyu izlerken konun önemli yerlerine ait kısa kısa notlar almanızı.
2. İzledikten sonra konu ile ilgili sorular çözmeni öneriyoruz.

10.Sınıf Ek Kaynaklar:

10. Sınıf Dil ve Anlatım Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri Konu Anlatımı konusuna çalıştıktan sonra 10.Sınıf Dil ve Anlatım Ana başlığına giderek 10.Sınıf Dil ve Anlatım ders notlarımızı, 10.Sınıf Dil ve Anlatım konu anlatımlı videoları, çözümlü ve yazılı sorularını inceleyerek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz. Ana başlığına gitmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

Açıklayıcı Anlatımın Özellikleri

Bu ders notumuzda Açıklayıcı Anlatım Türü ve Açıklayıcı Anlatımın Genel Özellikleri hakkında önemli bilgileri bulabilirsiniz.

Bu metinlerde amaç okuyucuya bilgi vermektir. Genelde öğretici (didaktik) metinlerde bu anlatım türü kullanılır. Onun için makale,eleştiri gibi yazılarda, tarih, coğrafya gibi ders kitaplarında bu teknik kullanılır. Yazar, okuyucunun bilmediğini düşündüğü bilgileri okuyucuya aktarır. Onu bilgilendirir. Yazarda, bu bilgileri ben biliyorum, okuyucu bilmiyor, anlatayım da öğrensin anlayışı vardır.

Klasik paragraflarda yani giriş, gelişme, sonuç cümlelerini içeren paragraflarda bu yönteme başvurulur.

Önce giriş cümlesiyle konu ve bakış açısı verilir, sonra gelişme cümleleriyle yardımcı düşünceler aktarılır ve ana düşünce belirtilir. Paragraflarda ana düşünce genellikle sonda bulunur ilkesine uygun bir anlatım yöntemidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir